НОИ - Национален Осигурителен Институт Здравно осигурителен форум
Ноември 01, 2014, 03:35:08 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Изгуби ли регистрационния е-мейл?

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Новини:                            НЕ ЗАБРАВЯЙТЕ ДА НИ ХАРЕСАТЕ В ФЕЙСБУК Smiley
   Начало   Помощ Търси Календар Вход | Задай Въпрос към специалист - Регистрация  
NAP BG NAP BG
Страници: [1] 2 3 ... 8   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: ИЗПЛАЩАНЕ НА МАЙЧИНСТВО  (Прочетена 68555 пъти)
merca
нои бг
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 1



Сподели:


Вълнува ме следния проблем:Приеха бебока в ясла,но в групите от септември.С Директора на ОДЗ-то се разбрахме за дата от септември,когато ще тръгне.Аз се връщам на работа през септември.Нали на НОИ няма да им узрее великата идея да ми спрат сега майчинството-през май?

« ИЗПЛАЩАНЕ НА МАЙЧИНСТВО » Активен
2323
Sr. Member
****
Неактивен Неактивен

Публикации: 379



Датата на приемане на детето в яслите ще бъде от септември и НОИ неможе да ви спре майчинството преди да сте дали детето на ясла въпреки че сте подали дакументи за прием то нали още не е прието.
Не забравяите, че след като тръгните на ясли ако детето не е навършило 2 год. и получавоте още майчинство да си подадете декларация по чл.54 от КСО за да получавате 50 % от майчинството от датата на която се връщате на работа или детето постъпи на ясли.

« ИЗПЛАЩАНЕ НА МАЙЧИНСТВО » Активен

deyana
Гост

Здравейте,имам два въпроса към вас?Мога ли да си платя осигуровките наведнъж , за да получавам майчинство?Бащите имат ли право да го получават ,ако те отглеждат детето?


Искате да си платите осигуровките наведнъж като какваHuh?
Да Бащите имат право на майчинство но трябва да имат сключен трудов договор и да са осигурени, също така и вие трябва да не прекратявате вашия трудов договор а да се върните на работа. За периода в които бащата получава прехвърленото майчиство трудовият договор на майка не трябва да се прекратява - да не остава без работа.
Бащите могат дори да отглеждат детето след 6-тия месец до 410 ден като получават 90% от осигурителният си доход но пак майката трябва да се върне на работа.
« ИЗПЛАЩАНЕ НА МАЙЧИНСТВО » Активен
emaleksa
Гост

Доста съм объркана,относно времето до което се изплаща половината майчинство!? Huh?От 13 май съм на работа след изтичане на 410 дни платено майчинство.Подадох си декларация по чл.54 за получаване въпросните 50%.Детето ми ще тръгне на ясла от септември и тогава ще подам ''декларация за промяна на обстоятелствата".Тогава ли ще спрат да ми изплащат тези 50% или чак след като детето навърши 2години?Във КСО е записано,че парите се спират след като детето е настанено в "детско заведение на пълна държавна издръжка",а за яслите се плащат такси и следователно не би следвало да са на пълна държавна издръжка.Моля разяснете ми този въпрос,за да не стане така, че да се наложи да връщам пари на НОИ.
« ИЗПЛАЩАНЕ НА МАЙЧИНСТВО » Активен
vanko
Гост

Vaprosnite 50% ot mai4instvoto se izpla6tat do navar6vane na 2 godi6na vazrast na deteto. Ne e nujno da podavate deklaracia za promiana na obstoiatelstvata sled kato deteto tragne na detcka dradina.
V zaiavlenieto - deklaracia po 4l.53  v deklarativnata 4ast e zapisano 4e """deteto ne e dadeno v detcko zavedenie""" a v zaevlenie - deklaraciq po 4l.54 e zapisano 4e ""deteto ne e dadeno na    palna    darjavna izdrajka"""".
Ako pro4etohte vnimatelno napisanoto po-gore mislq 4e stava qsno 4e maikite imat pravo na mai4instvo do navar6vane na 2 god. vazrast.
« ИЗПЛАЩАНЕ НА МАЙЧИНСТВО » Активен
ispanka
нои бг
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 1



Въпроса ми е следният от 01.11.2008г работя в една фирма и ме осигуряват на 675лв. Април месец на 2009г. забременях, но до края на юни месец закриха фирмата. Наложи се да си търся нова работа, като изисквах от новия работодател същите осигуровки. Така до 05.10.2009г работих със същите осигуровки от 675лв и излязох в болничен преди раждането! Синят ми се роди на 26.01.2010г. Искам да разбера дали майчинството наистина е 90% от тези осигуровки, защото болнични получавах 477,51лв, а майчинство 453,63лв! Как се изчисляват болничните и как майчинството на база осигуровките, който са ми плащали?
« ИЗПЛАЩАНЕ НА МАЙЧИНСТВО » Активен
2323
Sr. Member
****
Неактивен Неактивен

Публикации: 379



Първо болничните за бременност и раждане се изплащат така;
 Общо 410 дни от тях;
 - 45 дни преди раждането или датата на която е определен термина и след това до 135-тия календарен  ден вървят като болнични и се издават и представят болнични. След 135 ти ден до 410 ден се подава молба декларачия по чл.50, 51 от КСО за останалите дни до 410 тия но този период пак се плаща 90 %  най ословно казано от дохода които сте получавали. 410-тия ден е най - грубо казано да навършване на детето да 1 годинка.
След изтичането на 410 тия ден се подава молба декларация по чл.53 от КСО на база на която тръгва изплащането на майчинството което майчинство за тази година е твърдо - 240 лв.
КАК СЕ ИЗЧИСЛЯВАТ БОЛНИЧНИТЕ?Huh??
Получения доход за 12-сте месеца назад от излизането в болнични се умножава по 90% и се дели на броя на работните дни за тези дванадесет месеца. Същото нещо се прави и с НЕТНОТО възнаграждение - доход за 12 месеца делено на работни дни тука няма 90%.
Така за брутно възнаграждение се получава една средно дневна база или обезщетение за един ден.
А за Нетно възнаграждение се получава друга средно дневна база.
НОИ ВЗЕМА ПО НИСКАТА. Не справедливо но е така.
И получената средна база ви се изплаща за саответния месец като се умножи на броя на работните дни през сответния месец. Затова е нормално един месец да получите повече а друг по-малко.
Пример: Базата Ви за ден е 20лв. през МАй има 19 раб. дни ще получите 380лв., но ако през Юни работните дни са 21 * 20 лв. ще получите 420лв.
Та неси мислете, че най-общо казано ако се осигурявате на 1000 лв. * 90% че ще получавате 900лв. обезщетение. 
« ИЗПЛАЩАНЕ НА МАЙЧИНСТВО » Активен

kinoi
нои бг
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 1



zasto sled parvata godina maichinstvo v prehoda na vtorata az polu4avam po 140 parvia mesets a vtoria 120
« ИЗПЛАЩАНЕ НА МАЙЧИНСТВО » Активен
vanko
Гост

Данеби да сте се върнали на работа и да сте подали заявление по чл.54 от КСО и затова да полочавате полвин маичинство 120лв., а 140 -те които сте получили са сигурно збор от остатака на дните до 410 и част от майчинството за прехода междо 410-тия ден и майчинството.
 Така зададен въпроса само това ми хрумва.
« ИЗПЛАЩАНЕ НА МАЙЧИНСТВО » Активен
semra-akay
нои бг
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 2



zdraveyte.viprosa mi ne e mnogo svurzan s vashiq,no men me interusa slednoto:
deteto mi e na godina i 2 meseca v BG polu4avam maycinstvo <do 2 godishna vuzrast> ,no ako zamina za cujbina,moga li da prodilja ottam da si polu4avam maycinstvoto.i ako e vuzmojno,kakvi sa usloviqta
« ИЗПЛАЩАНЕ НА МАЙЧИНСТВО » Активен
valia i
Full Member
***
Неактивен Неактивен

Публикации: 24



Стига да продължите да сте на работа в България смисъл да ви вадят на работа.
Никой не може да разбере дали сте в чужбина и майчинството ще ви се превежда по банковата сметка в БГ просто трябвадаоредите с банката как да го теглите.
« ИЗПЛАЩАНЕ НА МАЙЧИНСТВО » Активен

tanyt00
Гост

Здравейте.Искам да попитам ако съм редовна студентка и ми предстои раждане имам ли право на болничен от 135 дни и кой трябва да ми го изплати.Нямам стаж имам само здравни осигуровки.Какво ми се полага и какво не.Благодаря предварително.
« ИЗПЛАЩАНЕ НА МАЙЧИНСТВО » Активен
vanko
Гост

Като студентка не се явявате осигурено лице и няма накого да представите този болничен лист.
Имате право на обезщетение от социални грижи до навършването на детето на 1 год. в размер на Минимална работна заплата.
« ИЗПЛАЩАНЕ НА МАЙЧИНСТВО » Активен
ХИЧ
Гост

Здр.не знам към коя тема да пиша и най одачно ми се стори тук.Моята молба е някой да ме насочи какво да правя по точно да ми изясни,случая е следния.Започнах работа през май 2007 г.и ме осигуряваха на 250 лв.така до юли 2009 г.след напускането започнах работа април месец 2010 г в момента ме осигуряват на 590 лв и  съм 6 месеца на изпитателен срок бременна съм в 1-ви месец,живот и здраве април месец 2011 г ще се роди бебока.Въпроси те ми са :1Ще ми подпише ли работодателя постояния трудов договор ако разбере че съм бременна или трябва премълча (има ли право да го прекъсне) 2Мога ли да се осигурявам на 2-ра работа тя ще бъде на 4-ри часов работен ден за да мога след  това да взимам по голямо майчинство.  :Smiley
« ИЗПЛАЩАНЕ НА МАЙЧИНСТВО » Активен
Pepi
Гост

На 31.12.2010 трябва да изляза в майчинство, термина ми е на 14.02.2011.Осигуряват ме на 335лв., но на 19.07.2010 до 21.08.2010 излизам в болнични - имах проблем свързан с бременността. Мисля да съм в болнични и през месец ноември и декември, защото работата ми е тежка. Въпросът ми е как ще се отразят тези болнични на паричното обещетение за майчинство. Как се  изчислява майчинството когато си работил и си бил в болнични през 12 месеца, които определят колко ще е майчинството
« ИЗПЛАЩАНЕ НА МАЙЧИНСТВО » Активен
Страници: [1] 2 3 ... 8   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  
Болнични |  Бременност |  Здравни осигуровки |  Майчинство |  Обезщетение за Безработни |  Осигурителен Доход |  Осигурителна Вноска |  Пенсии |  Пенсионни Осигуровки |  Хотели по ППР на НОИ |  НОИ БГ
Осигурен от НОИ Форум Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Проверен Статус