НОИ - Национален Осигурителен Институт Здравно осигурителен форум
Септември 19, 2014, 10:52:00 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Изгуби ли регистрационния е-мейл?

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Новини:                            НЕ ЗАБРАВЯЙТЕ ДА НИ ХАРЕСАТЕ В ФЕЙСБУК Smiley
   Начало   Помощ Търси Календар Вход | Задай Въпрос към специалист - Регистрация  
NAP BG NAP BG
Страници: [1] 2   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: относно обработка и изплащане на болничен  (Прочетена 21023 пъти)
metalen
Гост

Сподели:

Здравейте. На 08.09.2010 ме оперираха от скъсан менискус в Горна Баня. От там ми издадоха болничен за 35 дни . Предадох болничния си на 13.09.2010. На 20.10 попитах в офиса кога са ми предали болничния в НОИ. Отговориха ми - на 08.10 и че ще ми бъде изплатен след 20-ти същия месец. Бих искал да знам за какъв период болничния се обработва и изплаща? Защо на телефони - 926 19 61 и 926 19 90 никой не вдига цял ден, макар че дават свободно. Как бих могъл да се поинтересувам дали болничния ми е надлежно предаден и обработен и съответно изплатен. Че, два месеца без пари не се издържа.

« относно обработка и изплащане на болничен » Активен
vanko
Гост

ДО три дни след внасянето на осигуровките работодателят е длъжен да представи болничните листи в НОИ. Попринцип обработката на болничните започва веднага след представянето им в НОИ или/ и продължава най- късно до 15 дни, ако и декларация обр-. №1 е подадена коректно попринцип неби трябвало даима забавяне.
Що се отнася до въпросните телефони по добре нехабете нерви тях никой неги вдига. Просто отчитат деиност пък и сложителят поставен там не му е до хорските неволи.

metalen
Гост

Ако аз не си свърша моята работа, няма да получа заплата или пък ще бъда глобен. Мисля, че щом служителите са поставени там за да вдигат телефона, то те са ДЛЪЖНИ да изпълняват задълженията си, за които им се плаща в края на краищата. Плаща им се да се занимават с хорските неволи. Не ми пука дали е достатъчно или не. От моята заплата отива не малка сума в данъци от които се плаща на тези хора, за да си вършат работата. Като вдигнат телефона, когато им дойде музата де, очаквам от тях да са любезни и да направят всичко възможно за да ми помогнат, а не да се шляят нагоре-надолу нацупени с чаша кафе в ръка и всеки път като попитам нещо да се държат с мен така, все едно съм им длъжен.

ПП: Болничния все още не е изплатен. Мисля, че ще се наложи да имам пряк контакт с тази институция НОИ!!!
2323
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 379

Този форум се създаде точно за това. Всеки да може да сподели своите неволи и ако е възможно да си помогнем заедно, защото друк няма кои.
Държавата, Институциите, Чиновниците...... !!!! ЕДВА ЛИ.

stefan_957
Гост

На 26.01.2011 получих бъбречна криза. Личният лекар ми издаде болничен лист за 3 дни с дигноза "камък в бъбрека и уретера-криза". На 31.01.2011 постъпих в МБАЛ Шумен със същата диагноза.На 07.02.2011 ме изписаха, като ми издадоха болничен лист за времето от 31.01.2011 до 11.02.2011. От счетоводството на фирмата за която работя ми върнаха първият болничен лист с мотив, че трябвало да бъде продължен до 30.01.2011. Въпросът ми е : Трябва ли да бъде продължен болничният или и двата болнични са валидни?
stefan_957
Гост

На 26.01.2011 получих бъбречна криза. Личният лекар ми издаде болничен лист за 3 дни с дигноза "камък в бъбрека и уретера-криза". На 31.01.2011 постъпих в МБАЛ Шумен със същата диагноза.На 07.02.2011 ме изписаха, като ми издадоха болничен лист за времето от 31.01.2011 до 11.02.2011. От счетоводството на фирмата за която работя ми върнаха първият болничен лист с мотив, че трябвало да бъде продължен до 30.01.2011. Въпросът ми е : Трябва ли да бъде продължен болничният или и двата болнични са валидни?
2323
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Какво значи че са невалидни болничните естествено, че са  валидни най-вероятно счетоводителките искат болничните да са без прекъсване за да няма нови три дни за сметка на работодател и по втория болничен.
Акоможете и не ви затруднява говорете с доктора да ви ги оправи но това е само ако той пожелай в противен случай счетоводството трябва да ги приемат така. От счетоводството ли Ви казват кога да боледувате?Huh?
Знайте, че имате срок 3 дни за да оправите болничните и да ги представите пак в фирмата.

ivanov86
Гост

На 14.02.2011 по време на работа паднах и скъсах връзки на коляното.Оперираха ме на 16.02.2011.Изписаха ме от болницата на 21.02.2011.Вече 3 месеца съм в болничен, но съм получил пари само за първите 30 дни.Кога ще ми бъдат изплатени следващите?За първите болнични чаках 57 дни и за останалите ли трябва да чакам толкова!?!
2323
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Когато болничните са поради трудова злополука от НОИ се извършват определен вид проверки на самата злополука. Също така и изплащането на болнични все още зависи от навременното подаване на нужната информация от работодателя Ви и внасянето на осигуровките. Наистина забавянето е голямо но все още системата е тромава и изплащането на обезщетенията става бавно.
Съжалявам Ние неможе да помогнем.

mitakse
Гост

kak moga da razbera koga 6temi prevedat bolni4nite
2323
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Кога?Huh? ---  Никак!!!!

snejito-85
Гост

Здравейте,и аз имам  проблем за пръв път с изплащането и обработката на болничния ми .В момента чакам да ми се обработи болничен лист от 24.07.2011-16.08.2011.Болничния лист е  предаден от фирмата към НОИ на 10.08.2011 и за пръв път още не е обработен и дори не ми излиза в електронната справка като си направя проверка.Този месец ще се подаде и полагаемия ми болничен 45 дни преди термина за бременност и майчинство и не знам къде е проблема.Звънях сто пъти на посочените телефони на НОИ,но никой не се обажда,ходих до поделението тук в нашия град и от там ми казаха,че не виждат нищо като подаден документи,звъня сто пъти на счетоводителката и тя ме уверява,че има много такива случай този месец и че болничния ми лист е пуснат,внесе ни са ми осигуровките за месеца и социални и здравни и вече не знам какво да правя и към кой да се обърна. Моля,дайте ми съвет !
cecka1989
Гост

здравейте,аз искам да попитам ж болничен съм от 1.08.2010г.Извадих си пик когато проверя са ми внесени осигуровките за м.август,но когато проверя за справки за обещетения ми изписва,че няма представени документи по егн.За първи път излизам по болнични.
viki79
Гост

Моят въпрос е:  /Колко дни болнични се полагат за 1  година за гледане на болно дете?Болниен за варицела /10 дни /брои ли се към  тях?                                                                                                                                                                                   
2323
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Чл. 38. (1) Болничен лист за гледане на болен член от семейството в дома, както и за гледане на болно дете, настанено при близки, роднини или приемно семейство по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето (ЗЗД), се издава:
1. от лекуващия лекар/лекаря по дентална медицина - еднолично до 14 дни непрекъснато за едно или повече заболявания;
2. от ЛКК - до 30 дни наведнъж, но за не повече от 6 месеца, а след 6-ия месец - след решение на ТЕЛК.
(2) Болничните листове по ал. 1 се издават от лечебните заведения, в които се осъществяват лечението и наблюдението на болния.
(3) В болничния лист за гледане на болен член се вписват имената на болния, единният граждански номер, родствената връзка и диагнозата.
(4) При издаване на болничен лист за гледане на болен член от семейството лекуващият лекар или ЛКК вписва в личната амбулаторна карта на болния името на лицето, на което е издаден болничният лист за гледането му, местоработата, постоянния адрес, родствената връзка с болния, размера на отпуска и номера на болничния лист. В ЛАК на болния се отразяват прегледът, изследванията, назначеното лечение и диагнозата. Данните от болничния лист - номер, серия, начало и продължителност на отпуска, се нанасят и в ЛАК на лицето, на което е издаден болничният лист.

НАРЕДБА ЗА МЕДИЦИНСКАТА ЕКСПЕРТИЗА

Страници: [1] 2   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на:  
Болнични |  Бременност |  Здравни осигуровки |  Майчинство |  Обезщетение за Безработни |  Осигурителен Доход |  Осигурителна Вноска |  Пенсии |  Пенсионни Осигуровки |  Хотели по ППР на НОИ |  НОИ БГ
Осигурен от НОИ Форум Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Проверен Статус